تبلیغات
ِ - شخصیت شناسی ، جلال آل احمد
ِ
جلال آل احمد

جلال آل احمد در 1302 هجری شمسی در خانواده ای روحانی متولد شد . تحصیلات متوسطه را در دارالفنون به پایان رساند و در سال 1326 پس از اتمام تحصیل در دانشسرای عالی ، معلم شد. جلال، پس از جنگ دوم بین الملل ، به سمت جریان های سیاسی و غیر مذهبی کشیده شد اما پس از پشت سر نهادن تجربه ها و اندوخته ها و سفرها و سعی در پالایش فطرت خود مجدداً به مذهب بازگشت و پربارترین اندوخته ها را از تجربه ها ، مطالعات و مشاهدات به رشته تحریر درآورد و با آفریدن قریب چهل و پنج اثر ادبی ، اجتماعی ، سیاسی و ترجمه کوشید تا با مردم باشد، از آن ها بگوید و برای آنها بنویسد. وی در سال 1348 درگذشت.
آثار آل احمد را به چهار دسته ی کلی می توان تقسیم کرد :
1. مقالات : که هر کدام کتابی مستقل شده اند مانند غرب زدگی، هفت مقاله ،کارنامه سه ساله ، ارزیابی شتاب زده ، در خدمت و خیانت روشنفکران و ..... .
2. ترجمه ها : آل احمد در ترجمه ، کتاب هایی را برگزیده است که به نظر وی هر شخص علاقه مند به حقیقت باید از آن ها اطلاع داشته باشد. برخی ترجمه های او عبارت اند از قمار باز از داستایوسکی ،سوء تفاهم از آلبر کامو ، بازگشت از شوروی از آندره ژید و کرگدن از اوژن یونسکو .
3. سفر نامه ها : برخی از سفر نامه های او عبارت اند از خسی در میقات ، اورازان ، تات نشین های بلوک زهرا و جزیره ی خارک ،دُرّ یتیم خلیج .
4. داستان ها : مدیر مدرسه ، دید و بازدید ،سه تار ، از رنجی که میبریم ، زن زیادی ، سرگذست کندوها و نون و القلم از داستان های مشهور جلال آل احمد هستند .در تمام این داستان ها ، فضای سیاسی و اجتماعی ایران ، محرومیت و محدودیت اندیشه وران به خوبی و روشنی ترسیم شده است . مدیر مدرسه از بهترین و برجسته ترین داستان های جلال است که نثر مقطّع ، ساده ،سازنده ، بی پروا و قاطعِ اورا نشان می دهد .

سیده لاله شاهروبندی

برچسب ها: قلمستان جنوب، دشتستان، آموزشی، سیده لاله شاهروبندی، شخصیت شناسی، جلال آل احمد،
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 5 دی 1391 توسط مـــ . شــ